Yangın Tüpü Servisi

heading

Yangın tüpü yangın anında yangına ilk müdahaleyi yaptığımız, evimizde, iş yerimizde, otomobillerimizde mutlaka bulundurduğumuz can kurtarıcı yangın tedbirlerinden biridir. Bu nedenle yangın tüpü bakımları önemli olmaktadır. Yangın anında yangını söndüremediğimizde yangın büyüyecek, mal ve can kayıplarına sebep olacağından yangın tüpü bakımlarını düzenli olarak yaptırmak zorundayız. Yangın tüpü bakımı yapan bütün firmalara güvenmemeliyiz. Bu firmaların bazıları lisanslı iken diğerleri lisans alamamış ve lisanssız firmalardır. Bu nedenle yangın tüpü servisi için lisanslı firmalar ile anlaşılmalı ve çalışılmalıdır.

Yangın tüpü kontrolleri

Yangın tüpü için anlaşacağımız firmanın yangın tüpü servisi olabilir belgesi olmak zorunda ve ulusal, uluslar arası yangın yönetmeliklerine göre yangın tüpü bakımı yapmalıdır. Ülkemizde yangın tüpü servisi olabilir belgesi ilgili bakanlıklarca verilmektedir. Bakanlık denetçilerinin incelemeleri sonucu firmanın yetkinliği tescillenmekte veya servis olma yetkinliklerinin olmadığı belgelenip izin verilmemektedir. Bu nedenle tercih edeceğimiz firma mutlaka bakanlıkça onaylı, güvenilir referanslara sahip, tanınmış bir firma olmalıdır. Yangın anında hayatımızı teslim edeceğimiz firmalar mutlaka güvenilir olmalı ve özenli çalışmalıdır. Yangın tüpü bakımı için öncelikle yerinde inceleme yapılır. Bu incelemeler düzenli periyotlar halinde yapılmalıdır. Bakım için gelen teknik elemanlar öncelikle yerinde inceleme yaparlar. Yangın tüpü üzerinde bulunan basınç göstergesini inceleyerek basıncının normal olup olmadığını kontrol ederler. Sonra yangın valfinin mührünün sağlamlığı kontrol edilir. Bu mühür kırılmışsa tüp yeniden doluma gönderilmeli, kırılmamışsa tüp kullanılabilir demektir.  Bakım yapılması gereken tüpler firma atölyelerine getirilerek bakıma alınır.  Bakımı biten tüpleri teknik elemanlarca götürülerek bina amirine teslim edilir.

Yangın çıktığında kullandığımız yangın tüpü  çalışmamasıdurumu , içindeki kimyasalın yangını söndürmemesi gibi olumsuz durumlar yangını elimizle büyütmemize sebep olacaktır. Yangının büyümemesi için yangın tüpü servisi seçiminde dikkat edilmelidir.