Yangın Tüpü Kontrolü

heading

Yangın Tüpü Kontrolü

Bulunduğunuz binada yangın tüpü bulundurmanız gerektiği zaman bu tüpü işini profesyonelce yapan bir yangın tüpü servisi aracılığıyla almanız gerekmektedir. Aldığınız ürünün “yangın tüpü kontrolü” dikkatli şekilde standartlara uygun olarak yapılmış olmalıdır. Yangın tüpleri imalat, yeterlilik, sızdırmazlık, performans ve dolum testlerinden geçebilmelidir. Tüpünüzün silindir kısmında CE ve TSE logoları mutlaka bulunmalıdır. Şimdi sırasıyla yangın tüpü kontrol aşamalarının neler olduğuna değinmek istiyoruz.

Korozyon Kontrolü           

Yangın tüpleri uzun yıllar kullanıldıkları zaman paslanmaya ve ileriki yıllarda da korozyona uğramış olabilmektedirler. Korozyona uğrayan tüplerin değiştirilmesi gerekmektedir.

Darbe ve Hasar Kontrolü

Fabrikalarda ve depolarda sert zemine düşme, fortlift çarpması vb. sebeplerle yangın tüpleri darbelere maruz kalabilmektedirler. Darbeler yangın tüpü servisi tarafından kontrol edilirken değerlendirilmeye alınmaktadır.

Boya Kontrolü

Yangın tüplerinin boyalarının aşınmaması, boyasız kısımlarının olmaması gerekmektedir. Kırmızı renkte olan görünümlerini sürekli korumalıdırlar.

Pim Kontrolü

Pimler sadece yangın anında sökülebilirler. Bu sebeple pimlerin koparılmış olması tüpün daha önce kullanıldığını ifade etmektedir.

Dolum Yapan Firma Mühür Kontrolü

Standartlara uygun bir şekilde yangın tüpü dolumu yapıldığı zaman dolumu yapan firmanın mührü hem dolum etiketinde hem de tetik kısmına takılan pimde bulunmalıdır. İki mühründe aynı firmaya ait olması gerekmektedir.

Etiket Kontrolü

Her yangın tüpünün üzerinde imalat ve test numaraları bulunmalıdır. Test numarasının ve bakım etiketinin sağlam ve yırtıksız şekilde bulunması gerekmektedir.

Manometre Kontrolü

Manometre yangın tüpündeki itici azot gazının kaç bar basınçta olduğunu göstermelidir. Manometre camı kırılmamış ve hasar almamış olmalıdır.

Basınç Kontrolü

Yangın tüplerinde yangının söndürülmesi için bulunan maddeler lans denen ara aparatın arkasındaki itici gaz tarafından dışarı püskürtülmektedir. Bu itici gazın basınç kontrolü yapılmalıdır.

Serbest Çıkış Kontrolü

Lans hortuma bağlanmış ve hortumda tetiğe sağlam şekilde bağlanmış olmalıdır. Bu kısımların sıkı şekilde bağlı olması için contalar kontrol edilir. Somunlar gevşek duruyorsa iyice sıkıştırılarak yerine geçmesi sağlanmalıdır.

Hortum Kontrolü

Tetiğe basıldıktan sonra hortumdan geçen söndürme maddesi lansa ulaşmaktadır. Hortumda kırıklar veya çatlaklar olması durumunda söndürücü ajan düzgün boşaltılamaz.

Lans Kontrolü

Lans kırık olduğunda veya ürüne başka yangın tüpü için üretilmiş olan lans takıldığında söndürme ajanı istenilen yönde boşaltılamaz. Lansdan söndürme ajanı düzgün çıkamazsa yangının etkili şekilde söndürülmesini engeller.