İstanbul Yangın Kapısı

heading

İstanbul Yangın Kapısı

 

Yanma; belirli bir alanda yanıcı özelliği bulunan maddenin oksijen ve yakıcı bir madde ile etkileşime girmesi sonucu oluşur. Yanma olayının diğer yanıcı maddelere bulaşması sonucu yangın meydana gelir. Yangının yayılarak büyümesi engellenemez ise büyük felaketlere yol açarak mal ve en önemlisi can kayıplarının yaşanmasına sebep olur.  Bu felaketlere sebep olmaması yangına kıvılcım halindeyken müdahale edilmeli ve büyümesi durdurulmalıdır. Yangına ilk anda müdahale edilen araç yangın tüpüdür.  Yangın tüpü yangını ilk anında söndürerek veya yayılmasını yavaşlatarak yangının bir felakete dönüşmesini engeller. Bu nedenle evlerde, iş yerlerinde, insanların toplu olarak zaman geçirdikleri alanlarda ve otomobillerde zorunlu tutulmuştur.

 

Yangın tüpü özellikleri

 

Yangın tüpü hayati önemlerinden dolayı insanların yaşadıkları alanlarda zaruri tutulmuştur.  Yangın tüpleri her türlü yangına karşı koyan ve büyümesini engelleyen söndürücü kimyasallardan oluşmaktadır. Bu kimyasal söndürücüler ülkemizde üretilebildiği gibi yurt dışından da ithal edilebilmektedir.  Yangın tüpü içerisine konulan kimyasallar her türlü yanıcı ve uçucu maddelerin kıvılcım alarak yanmasını engelleyebilmektedirler. Yangın tüpü her türlü yanıcı maddeye karşı koyabildiğinden bütün atölyelerde, fabrikalarda, ve iş yerlerinde her boy ve her ağırlıkta kullanım türüne göre üretilmektedir.

 

Yangın tüpü önemi

 

Yangın tüpü hayati öneminden dolayı yangın ülke genelini kapsayan yangın yönetmeliklerinde ve bütün resmi kurumların kendi teşkilatları için hazırladıkları yönergelerde maddeler halinde yer almaktadır. Bu maddelere göre; yanıcı maddelerin yer aldığı her alanda yanıcı maddenin önemine göre yangın tüpü bulundurulması zorunlu tutulmuş, aylık, üç aylık, altı aylık, yıllık bakımlarının periyodik olarak yetkili servislerince yaptırılması zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunluluğu yerine getirmeyenler için maddi cezai yaptırımlar ön görülmüştür.  Görüldüğü üzere öneminden dolayı cezai yaptırımları bulunan yangın tüpü yangın anında hayatımız kurtaran temel tedbirlerden biridir.


Yangın Kapısı, Ucuz Yangın Kapısı, Yangın Kapısı Fiyatları, Yangın Kapıları, Camlı Yangın Kapısı Hakkında Bu Siteden Bilgi Alabilirsiniz.